Rozwój mózgu dziecka – wszystko co musisz wiedzieć!

Czy wiesz, że mózg najintensywniej rozwija się w okresie płodowym i w pierwszych latach życia dziecka? Mózg jest też najbardziej energochłonnym narządem organizmu, a dla jego prawidłowego rozwoju niezbędne są liczne składniki odżywcze, w tym kwasy z grupy omega-3. Nie do przecenienia jest też zabawa i praca z dzieckiem, które to mają ogromny wpływ na rozwój młodego mózgu.

Dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka najważniejsze są pierwsze trzy lata życia. W ciągu tylko pierwszego roku życia mózg powiększa się niemal trzykrotnie! Kiedy dziecko ma pięć lat, jego mózg waży tyle samo, co u osoby dorosłej. Co ciekawe, już w samej chwili narodzin mózg dziecka posiada aż sto miliardów neuronów. Neurony zaś, wraz z synapsami, są odpowiedzialne nie tylko za myślenie, ale też za rozwój umiejętności motorycznych, metabolicznych oraz czuciowych. To dzięki nim dziecko może widzieć, słyszeć i odczuwać bodźce smakowe.

Dlatego tak ważne jest, aby rodzice oraz nauczyciele już w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka intensywnie skupili się na jego rozwoju, gdyż wszystkie działania edukacyjne będą miały ogromny wpływ na całe życie malucha. W końcu nie od dziś wiadomo, iż w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka, w jego mózgu co każdą jedną sekundę pojawiają się aż dwa miliony nowych połączeń neuronowych!

Aby wesprzeć rozwój mózgu dziecka, rodzic musi nawiązać silną więź ze swoją pociechą. Bardzo ważne jest otoczenie, w którym przebywa pociecha. Trzeba do dziecka mówić, otoczyć je troską, miłością i pełną akceptacją. Codzienna obecność jest niezwykle stymulująca dla układu nerwowego najmłodszego członka rodziny. Warto zapoznać dziecko z dziecko z zabawkami sensorycznymi, które wesprą jego edukację, rozbudzą ciekawość i wspomogą rozwój mózgu oraz szeroko pojętych zdolności motorycznych.

W rozwoju dziecka niezwykle istotne są także zabawki kontrastowe, dzięki którym nasza pociecha szybciej zacznie rozpoznawać kolory. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż na początku dziecko nie rozróżnia barw tak, jak osoba dorosła – widzi jedynie czerń, biel oraz czerwień. Warto zakupić specjalne zabawki, czyli takie, które wyróżniają się różnorodnością faktury, mają rozmaite kształty, wydają dźwięki oraz cechują się wyrazistymi kolorami.

 

Urozmaicanie środowiska, czyli np. zmiana ustawienia łóżka, ciekawe spacery, wspólne zakupy, wyjścia do nowych i nieodkrytych dotąd miejsc, zabawy z rówieśnikami – to wszystko ma ogromny wpływ na rozwój dziecięcego mózgu. W procesie uczenia ogromne znaczenie ma też odpowiedni wybór zabaw i gier. W tym wypadku gry powinny być dobierane z ogromną starannością – w związku z tym warto stawiać na zabawy multimedialne, które łączą zabawę z pożytecznymi wartościami i szeroko pojętymi walorami edukacyjnymi. Toteż specjalnie dla dzieci stworzyliśmy pakiet gier “Rozwój Mózgu”. Nasze gry stymulują wszystkie zmysły dziecka, aby w pełni zoptymalizować jego rozwój. Różnorodne, niezwykle ciekawe rozgrywki wspierają rozwój logicznego myślenia, koncentracji, a także myślenia o charakterze przyczynowo-skutkowym. Pomagają w rozwoju motoryki – zarówno tej dużej (tj. całego ciała), jak i małej (m.in. ruchu dłoni). Opracowane przez nas gry pomagają rozwinąć refleks, szybkość oraz mają niezwykły wpływ na proces socjalizacji dzieci z rówieśnikami.

Zobacz jak wyglądają nasze gry, poniżej udostępniamy pokazowe filmiki. Gry są kompatybilne z naszą Interaktywną Podłogą FunFloor. Więcej o naszej Interaktywnej Podłodze dowiecie się TUTAJ.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.