Nauka pisania – praktyczne wskazówki

Nauka pisania może być prawdziwym wyzwaniem!  Zarówno nauczyciele, jak i rodzice nieustannie poszukują nowych, a jednocześnie sprawdzonych sposobów na to, aby zachęcić dzieci do nauki pisania, by wpoić im ciekawość i zainteresowanie, które powinna wzbudzać lektura książek. Dlatego też specjalnie dla rodziców i nauczycieli przygotowaliśmy mały poradnik, w którym znajdują się ciekawe wskazówki – dzięki nim Wasze pociechy jeszcze szybciej nauczą się pisać i czytać!

Zapewnij dziecku przyjazne środowisko

Nauka powinna przebiegać w miejscu spokojnym, w którym dziecko jednocześnie będzie się czuło komfortowo, ale też nie będzie miało dostępu do czynników rozpraszających. Ulubione pluszaki, lalki, samochodziki czy tablet – to wszystko musi znajdować się z daleka od tego miejsca. Miejsce musi być odpowiednio przystosowane do nauki – biurko lub stolik powinny znajdować się w jasnym pomieszczeniu, a dziecko musi móc usiąść na krześle dającym mu wygodę oraz komfort. Dzięki temu łatwiej skupi się na nauce.

Twoja obecność ma ogromne znaczenie

Rodzic często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna dla dziecka jest świadomość obecności mamy lub taty. Proces uczenia się, szczególnie dla małego dziecka, to ogromne wyzwanie. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mają problemy z koncentracją, co jest całkowicie naturalne. Co możesz zrobić, gdy dziecko dokazuje i nie chce przystąpić do rysowania lub pisania? Spokój – tylko spokój może nas uratować! Rodzic powinien w spokoju tłumaczyć dziecku, że w każdym dniu jest czas zarówno na przyjemności, jak i obowiązki. Pamiętaj, że poświęcając dziecku czas, pomagasz mu nie tylko w aktualnym wykonywaniu zadania – uczysz go poprawnej komunikacji, stajesz się poniekąd środkiem twórczej ekspresji Twojego dziecka. To dzięki Tobie dziecko rozwija swoją wyobraźnię. Musisz o tym pamiętać, by w spokoju przywoływać dziecko do porządku i pomagać mu w nauce pisania oraz czytania.

Nauka pisania jest kluczem do sukcesu

Czy wiesz, że nauka pisania to coś więcej niż tylko właściwe trzymanie długopisu w rączce i rysowanie literek oraz cyferek? Kiedy dziecko uczy się pisać i czytać, rozwija szereg niezwykle istotnych umiejętności, takich jak:

 • uważność
 • koncentracja
 • pamięć
 • kojarzenie faktów i szybkie łączenie informacji w ciągi przyczynowo-skutkowe
 • poszerzenie zdolności intelektualnych
 • nauka zdobywania dostępu do informacji

Dlatego tak ważne jest, abyś poświęcił na naukę pisania i czytania dużo czasu. Cierpliwość jest na wagę złota, ale to dzięki temu zaangażowaniu Twoje dziecko osiągnie sukces i opanuje te wszystkie umiejętności!

Przybory do pisania

Kolorowe kredki, kartki papieru, gumka do ścierania, długopisy i flamastry – to absolutna podstawa. Pamiętaj, żeby zwrócić szczególną uwagę na to, jak trzymać długopis lub flamaster w ręku, od samych podstaw pokaż dziecku, jak powinno poprawnie trzymać w dłoni dany przybór do pisania. Jeśli Twoje dziecko jest leworęczne, zacznij od kredek lub ołówków, aby zminimalizować ryzyko pobrudzenia się i rozmazywania pisanych znaków na papierze. To, co jest niezwykle istotne – nie zmuszaj dziecka do pisania prawą ręką, jeśli jest leworęczne.

Zaangażuj dziecko w różne zabawy

Wyklejanki i wycinanki – spróbujcie za pomocą kolorowych kartek papieru powycinać kształty zwierzątek i zrobić dużą wyklejankę w tematyce ogrodu zoologicznego lub farmy na wsi! Zabawa w łączenie kropek, kolorowanki – to tylko kilka przykładów zabaw dzięki którym dziecko rozwija swoje umiejętności manualne, a więc szybciej uczy się poprawnie trzymać przedmioty takie jak nożyczki, klej do papieru lub kredki. Możecie także razem zaprojektować i wykonać dużą planszę z literami alfabetu. Stwórz ze swoim dzieckiem swojego rodzaju Daily Routine – ustalcie, że codziennie będziecie razem odczytywać literki. Możesz też odczytywać literę, a zadaniem dziecka będzie wskazanie tej konkretnej na planszy.

Codziennie czytaj dziecku na głos

Pamiętasz reklamy Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom? Poniżej możesz zobaczyć jeden z licznych spotów reklamujących akcje poświęcone czytaniu na głos. Codzienne czytanie dziecku ma niezwykły wpływ na rozwój inteligencji, wyobraźni, wpływa na samoświadomość dziecka, wspiera naukę nowych słów, kreatywności oraz szeroko pojętej, dziecięcej empatii. Podczas czytania możesz pokazywać dziecku literki i wyrazy, przesuwać palcem po linijkach, tak aby obserwowało jak czytasz. Regularne czytanie na głos stanowi nieocenione wsparcie w nauce pisania oraz czytania. Każdego dnia poświęć kilkadziesiąt minut na czytanie z dzieckiem książeczek. Warto sięgnąć do ambitnej literatury dziecięcej, na przykład:

 • Jean-Jacques Sempé, René Goscinny, Mikołajek (seria książek)
 • Tove Jansson, Muminki (seria książek)
 • Alan Alexander Milne, Chatka Puchatka Kubuś Puchatek
 • Astrid Lindgren Pippi Pończoszanka (seria sześciu książek), Bullerbyn (seria trzech książek), Mio mój Mio (ogólnie polecamy wszystkie jej książki dla dzieci, to idealna lektura dla budowania w dziecku wrażliwości i empatii)
 • Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy Ogród
 • Edmondo de Amicis, Serce

Zachęcaj dziecko do pisania

Pisanie rozwija w dziecku inteligencję oraz indywidualizm. Podaruj mu pamiętnik – pokaż mu, że jest to jego własna przestrzeń, która daje mu wolność, w której może wyrażać samego siebie. Niech zacznie od rysowania i pisania prostych słów, powoli zaczyna opisywać swoje dni i opisywać ciekawe wydarzenia, których doświadczyło. Prowadzenie pamiętnika jest ciekawe także dla mniejszych dzieci – już w wieku przedszkolnym możesz zachęcić swoją pociechę do rysowania w pamiętniku. Niech używa naklejek, robi wycinanki i kreśli pierwsze znaczki na kartkach – taka aktywność rozwija wyobraźnię, samoświadomość, ale przede wszystkim jest fantastycznym wstępem do opanowania umiejętności pisania i czytania!

 

 

 

 

 

 

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.